بهبود سایت با بررسی روزانه‌ی لاگ ها

چرا لاگ؟

با ورود به دنیای برنامه‌نویسی و کسب تجربه، کم کم به این نتیجه می‌رسیم که تنها وظیفه‌ی ما به عنوان توسعه دهنده، کد زدن نیست. یک سایت/ سیستم/ سرویس، در صورتی زنده و قابل استفاده ست که هر روز کارکرد بخش‌های مختلفش زیر نظر قرار بگیرن و مهم‌تر از همه، مطمئن باشیم کاربر می‌تونه بدون این‌که خاطره بدی از سایت ما داشته باشه از خدمات استفاده کنه.

از چه ابزاری استفاده کنیم؟

ابزار مفیدی که ما لاراول‌کارها می‌تونیم روی کمکش حساب کنیم پکیجیه به اسم log-viewer. با استفاده از این ابزار می‌تونید لاگ روزانه وب سایتتون رو بررسی و رفع کنید.

log-viewer
laravel log-viewer

همون‌طور که داکیومنت پکیج به خوبی توضیح داده برای نصب و راه‌اندازی می‌تونید از composer کمک بگیرید. پس composer require arcanedev/log-viewer رو اجرا کنید و بقیه مراحل رو طبق داکیومنت پیش ببرید.

اعمال محدودیت فراموش نشه!

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید اینه که حواستون به دسترسی کاربران عادی به این صفحه باشه. چون بعد از نصب پکیج، هر کاربری به سادگی می‌تونه با مراجعه به آدرس /log-viewer/logs به این صفحه دسترسی داشته باشه.

برای این پیشگیری از موضوع می‌تونید با استفاده از midleware دسترسی ها رو محدود کنید (به زودی درمورد midleware ها می‌نویسم تا با این بخش از کار، بیشتر آشناتون کنم). php artisan make:midleware admin رو اجرا کنید و محدودیت ها رو روی این میدلور اعمال کنید. یا یکی از میدلور هایی که قبلا نوشته بودید و شامل محدودیت های لازم هست رو انتخاب کنید.

حالا در فایل .env مقدار جدیدی تعریف کنید تا توسط log-viewer خونده بشه:

ARCANEDEV_LOGVIEWER_MIDDLEWARE=admin

شاید برای شما نیز اتفاق بیفتد…

بسته به نوع و ساختار midleware هامون بعضی وقت‌ها مجبوریم قبل از میدلور خودمون، web midleware رو هم قرار بدیم:

ARCANEDEV_LOGVIEWER_MIDDLEWARE=web,admin

درباره مهسا جنتی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *