خوش برگشتی گیت لب :)

امروز صبح وقتی خواستیم مث همیشه برای شروع کار روی یونش خواستیم پروژه رو pull/push کنیم دیدیم وب سایت gitlab به مشکل برخورده و اجازه ی این کارو بهمون نمیده. کم کم متوجه شدیم توی شبکه های اجتماعی -به خصوص توییتر- خیلی از برنامه نویسا این عکس دیده میشه:gitlab
این مشکل بعد از چند ساعت حل شد. ولی چیزی که خیلی جالب بود شفافیت تیم گیت لب بود! اینکه تقریبا هر ساعت یه گزارش از وضعیت و درصد پیشرفت پیاده سازی بک آپ ها توییت میکرد و حتی ویدیویی از کارمنداشون که در حال حل مشکل بودن پخش کرد یه اتفاق به یاد موندنی برای برنامه نویسا بود.
خیلی از برنامه نویس ها با سیستم های ورژن کنترل آشنایی دارن ولی برای کاربرایی که تاحالا از git استفاده نکردن یه توضیح مختصر درمورد این سیستم میدم:
git به شما کمک میکنه یه بک آپ آنلاین از فایلهای پروژتون داشته باشین تا هروقت خواستین بتونین روی یه سیستم دیگه به کار پروژه ادامه بدین و بعد از انجام تغییرات روی پروژه، دوباره فایلهای بک آپ آنلاینتون رو آپدیت کنین. فرض کنین یه روز متوجه میشین کد هایی که توی دو روز اخیر زدین ایراد دارن و لازمه که کل پروژه رو به وضعیت دو روز قبل برگردونین! با git میتونین خیلی راحت به همه ی بک آپ ها از ابتدا تا الان دسترسی داشته باشین. ولی به نظر من مهم ترین و بهترین ویژگی گیت اینه که برای کار روی پروژه های تیمی خیلی راحت میتونین کدهاتونو با هم به اشتراک بذارین و حتی به کدهای قدیمی همدیگه دسترسی داشته باشین.
این کدها باید روی یه سرور آپلود شده باشن، و یه سایت خیلی خوب برای این کار، gitlab.com محبوبه که علاوه بر پروژه های public امکان ایجاد پروژه ی خصوصی (private) رو هم فراهم میکنه.

درباره مهسا جنتی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *