REST API چیست؟

اولین سوالی که برامون پیش میاد اینه که API چه کاربردی داره. API یا Application Programming Interface به معنی رابط بین برنامه های مختلفه که ممکنه به زبون های مختلف و حتی توسط برنامه‌نویس‌های مختلفی نوشته شده باشن.

از یک مثال شروع کنیم…

پرکاربردترین ترین مثالی که می‌تونیم بررسی کنیم موضوعیه که شاید هر روز باهاش برخورد داشته باشین:

ارتباط یک application که روی گوشیتون نصبه با سروری که جای دیگری در حال اجرای دستورات و ارسال پاسخه، نمونه ای از این رابط محسوب می‌شه. وقتی شما اپلیکیشن یک فروشگاه اینترنتی رو نصب می‌کنین، هر بار که روی محصولی کلیک می‌کنین درخواست (request)ی از طریق API به سرور ارسال می‌شه. این درخواست می‌تونه شامل اطلاعاتی از قبیل id محصول و نوع درخواست (GET، POST، …) باشه. سرور با دریافت این اطلاعات، پاسخ مناسب (اطلاعات مربوط به کالا) رو به دست میاره و برای Application ارسال میکنه تا به شما نمایش داده بشن.

در اکثر مواقع، درخواستی که به سرور ارسال می‌شه باید شامل اطلاعات امنیتی مثل token یا api key باشه تا سرور بتونه با استفاده از این اطلاعات، درخواست های مجاز و غیر مجاز (بخونید غیر خودی) رو از هم تشخیص بده.

REST API Key

انواع API:

یه API می‌تونه به شکل های مختلفی نوشته بشه:

  • SOAP
  • XML-RPC
  • JSON-RPC
  • REST

کمی درمورد REST API:

می‌خوایم درمورد پر کاربردترین نوع API ها یعنی REST API صحبت کنیم که مخفف Representational State Transfer بوده و به معنی راه‌کاری برای ردوبدل اطلاعات بین سیستم‌های مختلفه. به طور خلاصه می‌تونیم بگیم با استفاده از قواعد مربوط به REST API در API هایی که می‌نویسیم، به API یکنواخت و استانداردی دست پیدا می‌کنیم که محدودیتی برای نویسندگان سایر سیستم‌ها ایجاد نمی‌کنه. یعنی با استفاده از رابطی که ما نوشتیم، هر دولوپری با هر زبانی می‌تونه درخواست ارسال کنه و پاسخ مورد نظر رو دریافت کنه.

قانون کلیدی، متدها:

برای نوشتن REST API باید قواعدی رو بدونیم. از جمله این‌که در این نوع API ما ۴ نوع متد داریم:

  • GET: می‌خواهیم اطلاعات آبجکت (در اینجا محصول) رو دریافت کنیم. پس از متد GET برای دریافت اطلاعات محصول استفاده می‌کنیم.
  • POST: می‌خواهیم آبجکت جدیدی بسازیم. پس باید اطلاعات محصول جدید رو برای سرور ارسال کنیم تا محصول ساخته بشه. متد POST برای این کار مناسبه.
  • PUT: برای ویرایش اطلاعات آبجکت، از این متد استفاده می‌کنیم تا سرور اطلاعات جدید رو دریافت و جایگزین اطلاعات قبلی کنه.
  • DELETE: همون‌طور که از اسمش مشخصه، می‌تونیم برای حذف یک آبجکت از این متد استفاده کنیم.

برای آشنایی بیشتر با این مبحث، می‌تونید به سایت‌های دارای وب سرویس‌ REST API مراجعه کنید.این سرویس‌ها معمولا داکیومنت خوب و کاملی دارن و حتی شامل نمونه کد به زبان‌های پرکاربرد هم هستن.

کافیه که عبارت “rest api developer document” رو گوگل کنین

درباره مهسا جنتی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *